Conjugación del verbo portugués enchiqueirar

El verbo enchiqueirar es transitivo - El verbo enchiqueirar solo en el Brasil
enchiqueirar | enchiqueirar femenino
enchiqueirar en voz pasiva | enchiqueirar en voz pasiva femenino

Indicativo (Indicativo)

Presente (Presente)

eu enchiqueiro
tu enchiqueiras
ele enchiqueira
nós enchiqueiramos
vós enchiqueirais
eles enchiqueiram

Pretérito perfeito composto (Pretérito perfecto compuesto)

eu tenho enchiqueirado
tu tens enchiqueirado
ele tem enchiqueirado
nós temos enchiqueirado
vós tendes enchiqueirado
eles têm enchiqueirado

Pretérito imperfeito (Pretérito imperfecto)

eu enchiqueirava
tu enchiqueiravas
ele enchiqueirava
nós enchiqueirávamos
vós enchiqueiráveis
eles enchiqueiravam

Pretérito mais-que-perfeito composto (Pretérito anterior)

eu tinha enchiqueirado
tu tinhas enchiqueirado
ele tinha enchiqueirado
nós tínhamos enchiqueirado
vós tínheis enchiqueirado
eles tinham enchiqueirado

Pretérito mais-que-perfeito simples (Pretérito pluscuamperfecto)

eu enchiqueirara
tu enchiqueiraras
ele enchiqueirara
nós enchiqueiráramos
vós enchiqueiráreis
eles enchiqueiraram

Pretérito perfeito simples (Pretérito perfecto simple)

eu enchiqueirei
tu enchiqueiraste
ele enchiqueirou
nós enchiqueirámos
vós enchiqueirastes
eles enchiqueiraram

Pretérito mais-que-perfeito anterior

eu tivera enchiqueirado
tu tiveras enchiqueirado
ele tivera enchiqueirado
nós tivéramos enchiqueirado
vós tivéreis enchiqueirado
eles tiveram enchiqueirado

Futuro do presente simples (Futuro simple)

eu enchiqueirarei
tu enchiqueirarás
ele enchiqueirará
nós enchiqueiraremos
vós enchiqueirareis
eles enchiqueirarão

Futuro do presente composto (Futuro perfecto)

eu terei enchiqueirado
tu terás enchiqueirado
ele terá enchiqueirado
nós teremos enchiqueirado
vós tereis enchiqueirado
eles terão enchiqueirado

Condicional (Condicional)

Futuro do pretérito simples (Condicional)

eu enchiqueiraria
tu enchiqueirarias
ele enchiqueiraria
nós enchiqueiraríamos
vós enchiqueiraríeis
eles enchiqueirariam

Futuro do pretérito composto (Condicional perfecto)

eu teria enchiqueirado
tu terias enchiqueirado
ele teria enchiqueirado
nós teríamos enchiqueirado
vós teríeis enchiqueirado
eles teriam enchiqueirado

Conjuntivo / Subjuntivo (Subjuntivo)

Presente (Presente)

que eu enchiqueire
que tu enchiqueires
que ele enchiqueire
que nós enchiqueiremos
que vós enchiqueireis
que eles enchiqueirem

Pretérito perfeito (Pretérito perfecto)

que eu tenha enchiqueirado
que tu tenhas enchiqueirado
que ele tenha enchiqueirado
que nós tenhamos enchiqueirado
que vós tenhais enchiqueirado
que eles tenham enchiqueirado

Pretérito imperfeito (Pretérito imperfecto)

se eu enchiqueirasse
se tu enchiqueirasses
se ele enchiqueirasse
se nós enchiqueirássemos
se vós enchiqueirásseis
se eles enchiqueirassem

Pretérito mais-que-perfeito (Pretérito pluscuamperfecto)

se eu tivesse enchiqueirado
se tu tivesses enchiqueirado
se ele tivesse enchiqueirado
se nós tivéssemos enchiqueirado
se vós tivésseis enchiqueirado
se eles tivessem enchiqueirado

Futuro simples (Futuro simple)

quando eu enchiqueirar
quando tu enchiqueirares
quando ele enchiqueirar
quando nós enchiqueirarmos
quando vós enchiqueirardes
quando eles enchiqueirarem

Futuro composto (Futuro perfecto)

quando eu tiver enchiqueirado
quando tu tiveres enchiqueirado
quando ele tiver enchiqueirado
quando nós tivermos enchiqueirado
quando vós tiverdes enchiqueirado
quando eles tiverem enchiqueirado

Infinitivo pessoal (Infinitivo personal)

Presente (Presente)

eu enchiqueirar
tu enchiqueirares
ele enchiqueirar
nós enchiqueirarmos
vós enchiqueirardes
eles enchiqueirarem

Pretérito (Pretérito perfecto)

eu ter enchiqueirado
tu teres enchiqueirado
ele ter enchiqueirado
nós termos enchiqueirado
vós terdes enchiqueirado
eles terem enchiqueirado

Imperativo (Imperativo)

Afirmativo (Afirmativo)

-
enchiqueira
enchiqueire
enchiqueiremos
enchiqueirai
enchiqueirem

Negativo (Negativo)

-
não enchiqueires
não enchiqueire
não enchiqueiremos
não enchiqueireis
não enchiqueirem

Verbos a conjugación similar de enchiqueirar

Otros verbos




iphone